Balustrady Fotowoltaiczne

Blog 1

Balustrady Fotowoltaiczne

Odpowiedzialne projektowanie to podejście, które zyskuje coraz większą popularność w branży. Choć przyznam, że nie tak łatwo o rozwiązania, które są użytkowe, estetyczne i jednocześnie wykorzystują odnawialne źródła energii. Naturalnie, w naszym przypadku pojawiło się pytanie, jakie produkty możemy wprowadzić do oferty, stawiając ten mały krok w kierunku zrównoważonej energetyki.

A gdyby tak wstawić panele fotowoltaiczne do naszych balustrad? Takie pytanie usłyszałem na jednym ze spotkań od Adama. Co prawda spotkanie dotyczyło tematu zadaszeń fotowoltaicznych, ale, jak zawsze, pojawiało się wiele wątków pobocznych. Pomyślałem, że pomysł jest na tyle ciekawy, że warto nad nim popracować w szerszym gronie. Konsultacje techniczne oraz prawne trwały bez końca, miliony telefonów, maili i to oczekiwanie…

Technologia i możliwości

 

W końcu mieliśmy wszystkie niezbędne dane, czas zacząć pracę. Nadrzędnym warunkiem określonym w analizie było wykorzystanie paneli fotowoltaicznych wykonanych w technologii szkła hartowanego. Okazało się, że mamy odpowiednie zaplecze produktowe. Panele nie tylko mają komplet badań, ale dodatkowo są wykonane w nowej technologii z dodatkową powłoką dyfuzyjną, co poprawia ich sprawność. Budowa szkła, a bardziej gotowego modułu, jest identyczna jak w przypadku naszego standardowego szkła, które było badane jako wyplenienie  w naszych balustradach aluminiowo-szklanych.

Panele fotowoltaiczne w balustradzie aluminiowo-szklanej mogą być zastosowane jako wyplenienie główne lub jako wypełnienie zasłaniające pas stropowy. Oczywiście, od wariantu, a bardziej od powierzchni paneli, będzie zależała sprawność instalacji.

Poniższy opis odzwierciedla moc w zależności od modelu balustrady i powierzchni paneli fotowoltaicznych. Dla uproszczenia kalkulacji podaję uśrednioną moc dla 1 metra bieżącego balustrady:

  • Balustrada Smart Top PV – mocowana od góry panele PV o wysokości 950mm. Moc do 120 Wp.
  • Balustrada Smart Side PV – mocowana od boku panele PV na dolnej części o wysokości 355mm. Moc do 80 Wp.
  • Balustrada Smart Side PV – mocowana od boku panele PV na całej wysokości. Dolny panel 355 mm, górny panel 950mm. Moc do 230 W.

Oczywiście efektywność instalacji jest zależna od wielu czynników, w tym od lokalizacji, położenia, nasłonecznienia i wielkości samej instalacji. Przy odpowiednim zaprojektowaniu i spięciu z magazynem energii, zapewni energię elektryczną nawet w czasie, gdy ilość światła słonecznego jest ograniczona.

W Glassini stawiamy na indywidualne podejście, a w tym przypadku dobierzemy instalację fotowoltaiczną dostosowaną do Twoich potrzeb. Dzięki zastosowaniu profili aluminiowych lakierowanych proszkowo oraz modułów szklanych o najwyższej jakości, Twoja balustrada fotowoltaiczna będzie harmonijnie wkomponowana w architekturę budynku.

Masz pytania? Napisz do mnie.
Łukasz Czarnecki